Dziś jest piątek, 26 kwiecień 2024. Imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Kościół Świętego Ducha w Moryniu

Rzymskokatolicki kościół parafialny w Moryniu, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim.

Jest to późnoromańsko-gotycka budowla wzniesiona w 2 połowie XIII wieku z ciosów granitowych na planie krzyża. Świątynia o trzech nawach, posiada potężną wolnostojącą wieżę z początku XIV stulecia z unikatowym przejazdem w poprzek osi głównej kościoła.

Wieża jest zwieńczona drewnianym barokowym hełmem z latarnią z 1756 roku. Szczyty świątyni posiadają liczne blendy ostrołukowe i półkoliste, oraz rozety o uskokowych ościeżach. Romański ołtarz został wykonany z kostki granitowej. Ambona barokowa została wyrzeźbiona przez miejscowego artystę B. Hattenkerela w 1711 roku. We wnętrzu można zobaczyć fragmenty gotyckich malowideł ściennych z XIV w., z wyobrażeniami diabłów oraz ilustrujące krzyże.

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z lat 1263 i 1265, stąd też w latach 2013-2015 przypadł uroczysty Jubileusz 750-lecia kościoła.